אבטחה בגני אירועים ואולמות שמחה

חתימה טובה
31 בדצמבר 2018
במה זה תלוי
31 בדצמבר 2018

אבטחה בגני אירועים ואולמות שמחה


אבטחה בגני אירועים ואולמות שמחה

מאת: עירד גיל *

במהלך חמש השנים האחרונות עובר עולם האבטחה האזרחי מהפכה יסודית שעתידה לשנות את מהותו ומבנהו של ענף האבטחה בישראל ובכלל זה האבטחה בגופים טעוני רישוי כדוגמת גני הארועים ואולמות השמחה.

השינוי בא לידי ביטוי בשני אופנים מרכזיים : הראשון - התפיסה כי בעל האולם ו/או מחזיק ברישיון העסק הוא האחראי על נושא האבטחה באתר כפי שהינו אחראי על הבטיחות של העובדים והאורחים כאשר חבותו הינה פלילית.השינוי המהותי השני הינו בדרישות האבטחה כאשר כל בעל רישיון מחוייב להגיש לקצין הרישוי הטריטוריאלי תוכנית אבטחה ופינוי (פק"מ) ולעמוד בדרישות פריט הרישוי המשטרתי שעודכן במסמך המכונה תקנה 19 אשר בין היתר מגדיר את תבחיני הבסיס של המאבטחים ורמת הכשרתם.תחילתו של הליך זה בעבודת מטה שנעשתה במ"י בשנים 2002-2003 תחת השם "עמ"ט (עבודת מטה) פרופיל דמות המאבטח" שבאה להגדיר מחדש מס' נושאים שאוגדו בעבר ב"חוק להסדר הביטחון בגופים ציבוריים 1998". בספטמבר 2005 התקבל "חוק הסמכויות למען שלום הציבור" שעיקרו מתן סמכויות חיפוש בידי מגזרי אבטחה רחבים, וביניהם גופים פרטיים הפועלים מתוקף חוק רישוי עסקים וביניהם גני האירועים ואולמות השמחה המוגדרים כאתרים קולטי קהל.

בעקבות שינויים אלו ואחרים החלה מחלקת האבטחה (לימים חטיבת האבטחה) לערוך שינויים מבניים ומהותיים במערך ההנחיה המשטרתית. החל משנת 2006 נתבקשו החברות להכשרת מאבטחים "להתיישר" לפי תבחיני איכות חדשים אשר קרויים בפי העם "חברות תו התקן". עם כניסתו של תת-ניצב מאיר בן ישי לתפקיד ראש חטיבת האבטחה, החל הליך הסדרת הביטחון האזרחי לקבל תנופה אדירת מימדים הן בשאיפותיה (יעדים שהוגדרו) והן בקצב השינוי המתבקש.

בימים אלו מסתיימים שלושה מהלכים חשובים אותם הוביל הרח"ט : הראשון- החל ממחצית השנייה של 2009 נדרשו כלל הממונים על הביטחון במתקנים מונחי מ"י ועסקים טעוני רישוי, לעבור הכשרה בת 192 שעות, הפרוסות על פני 22 ימי הדרכה, כתנאי בסיסי להעסקתם. לצורך כך אישרה החטיבה שבע מכללות אשר עמדו בתבחינים מחמירים במיוחד למען מטרה זו. השני- חיוב חברות השמירה ושירותי האבטחה בהוצאת רישיון עסק אשר מחייב עמידה במכלול תבחינים. השלישי- הינו הוצאת "תנאי נוסף" לרוב העסקים טעוני הרישוי במדינת ישראל אשר מחייבם לדאוג כי המאבטחים והבודקים המועסקים בשירותם, במישרין או בעקיפין, עומדים בתבחינים ובהכשרה כפי שקבעה המשטרה. התניה חדשה זו הוסיפה למעגל ההכשרה למעלה מ- 15,000 מאבטחים שעד לשנת 2010 לא נדרשו להכשרה כלל.

הכשרת מגזר "טעוני הרישוי" -

בספטמבר 2005 נכנס לתוקף "חוק סמכויות לשם שמירה על בטחון הציבור, התשס"ה 2005". החוק החדש אשר מתייחס לתופעת האלימות בחברה הישראלית מאפשר לראשונה בצורה מפורשת מתן סמכויות חיפוש, עיכוב ושימוש בכח למאבטחים שאינם עובדי ציבור (מאבטחים בגופים פרטיים לחלוטין). החוק החדש אף קובע תנאים בהם תעמוד למאבטח פטור מאחריות פלילית ואזרחית לעיכוב ו/או השימוש בכח שביצע במתקן בו הוא פועל. המחוקק קבע כי לשם מתן הסמכות מחוייב המאבטח לעבור הכשרה משפטית לנושא וכן הכשרות התואמות את תפקידו. מתחילת שנת 2006 החלה משטרת ישראל ליישם את החוק החדש כאשר לפיילוט נבחרו שני מגזרים; בתי מלון והמועדונים.

בשנת 2009 צורפו להליך זה מאבטחי הקניונים, חנויות מעל 500 מטר, תחנות מרכזיות, סניפי בנק ועוד אתרים רבים הקולטים קהל. כל יתר המגזרים וביניהם אולמות השמחה וגני האירועים התבקשו לעמוד בדרישה זו לא יאוחר מהראשון ליולי 2010. כל בודק ביטחוני יידרש להכשרה בת שלושה ימים רציפים הכוללים: היבטים משפטיים בעבודתו והכשרה לחוק הסמכויות, אבטחה מונעת (פח"ע) וסדנה דו יומית למניעת אלימות הכוללת יום הכשרה בתקשורת בין אישית ויום הכשרה בהגנה עצמית המותאמת למגזר בו הבודק אמור לפעול.

יש לציין כי מ"י אינה מכירה בהכשרת "9 שעות" של משרד הפנים ודורשת כי כל מאבטח רמה ב' יבצע את הכשרת הירי רק במסגרת קורס של חברת הכשרה מוכרת ומאושרת על ידי מ"י. חשוב לציין כי אבטחה עם נשק אישי (פרטי) הינה עבירה פלילית הן לנושא כלי הירייה והן למעסיק. לבוגרי ההכשרה מונפקות שלוש תעודות: חברת ההכשרה תנפיק למאבטח תעודת בוגר הכשרה, מ"י תנפיק למאבטח את תעודת הסמכויות, אגף כלי ירייה של משרד הפנים ינפיק תעודת שומר ארגוני חמוש + תמונה.

הכשרות רמה ב' לא מתקיימות בתנאי פנימייה, ומבוצעות בפריסה ארצית אשר מאפשרת לחניכים לשוב לביתם בסיום יום ההכשרה. ישנם מס' בתי ספר המורשים לבצע הכשרות אלו כאשר הגדולים שבהם הינן חברת "המרכז האולימפי-עלית" הפועלת אזור המרכז (גדרה –חדרה), חיפה ועמקים, חברת "פלגים- המרכז להכשרת מאבטחים" באזור ירושלים, ב"ש ואילת, חב' ש.פ באזור אשדוד וחברת"מ.א רוי" באזור אצבע הגליל.

לשאלות והבהרות ניתן לפנות אליי במייל - irad@hsmt.co.il .

* הכותב הינו העורך הראשי של מגזין "מצודה" כתב עת רבעוני לנושא ביטחון ואבטחה בישראל.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.