הנקודות החשובות בהפקת אירוע הדורש רישוי
31 בדצמבר 2018
עיצובי שולחן לחנוכה – כתבת פנאי
31 בדצמבר 2018

יש בעיר מסיבה בטוחה


מאת רמי שמש

סופ"ש מתקרב ועמו המסיבות. כולנו מכירים את זה, וילה מהממת באחד הישובים היוקרתיים במרכז הארץ, מוזיקה טובה, אלכוהול, אדרנלין, רומנטיקה, התרגשות, ו... שכנים עצבנים שקוראים למשטרה. מתי ואיפה מותר להקים מסיבה? האם מסיבה לחברים בבית הפרטי שלנו דומה מבחינת רישוי למסיבה במקום שמשכירים בתשלום? מתי צריך להוציא רישיון עסק למסיבה, האם כדאי בכלל, במה זה כרוך, ומה בעצם החוק?

כשאתם לוקחים אחריות על הפקת אירוע חשוב לדעת שאתם צריכים לבדוק את נושא הרישיון אחרת תוציאו הון על אוכל, שתיה, מוזיקה והמון עוגמת נפש.

מאיזה כמות אנשים צריך רישוי?

על פי חוק רישוי עסקים באירועים המוניים תחת כיפת השמיים, החוק מגדיר כי אירוע מעל 1,000 איש מוגדר כאירוע המוני אולם בפועל גם בכמויות קטנות יותר (300-500 איש) מבקשים בקשה לרישוי והמשטרה כגורם אכיפה מבקשים שנוציא רישוי עסק לאירוע.

באילו מקרים צריך רישוי לאירוע?

אירוע במקום שאין בו רישיון עסק דורש רישיון לאירוע חד פעמי, או אירוע במקום שאינו מיועד לאספה. גם אם יש למקום רישיון עסק אך שיניתם ללילה מסוים את ייעודו של המקום לצורך מסיבה אתם צריכים רישיון. למשל אם יש לכם מסעדה ואתם רוצים לקיים בה מסיבת ריקודים.

אם הוספתם פריטים באירוע כגון ספות, שולחנות, במה, פנסי תאורה ועוד, חשוב להביא מהנדס קונסטרוקציה לבדיקת המתקנים אחרת תהיו חשופים לתביעות ממשתתפי האירוע, במקרה של פגיעה.

אירועים המתקיימים במקומות סגורים מחויבים בכל כמות של קהל ברישוי עסק.

חוק רישוי עסקים, מחולק לפריטים שכל פריט מגדיר יעוד מסוים (הופעת אומן, השמעת מוזיקה וריקודים, צריכת משקאות משכרים, ועוד). לכל פריט רישוי יש את הדרישות המיוחדות לו והגדרה לאיזו רשות יש לפנותלקבלת האישור (משטרה, כיבוי, משרד הבריאות, איכות הסביבה וכד')

מתי צריך להיעזר במהנדס?

על פי חוק רישוי עסקים, כל מתקן, במה, גשר תאורה, אוהל וכד' מחייב אישור קונסטרוקטור לאחר ההרכבה באתר.

האם יש הבדל בין מסיבה בתשלום או לא?

על פי החוק גם אירוע שמחה פרטי כדוגמת ברית, חינה, חתונה בר מצווה וכד' מחייב רישיון עסק גם אם הוא מתקיים בחצר הבית הפרטית. פריט זה (שמחות ואירועים) נתפש אצל רבים המקיימים בחצרות הפרטיים אירועים כפריט שאין מתייחסים אליו. ואינם מגיעים לעירייה לפחות פתיחת תיק רישוי לאירוע. השכל הישר אומר כי באירוע חתונה אין מדובר ב"עסק" אלא קומץ חברים המגיעים לחגוג אירוע מרגש משותף.

חשוב להבין כי אירוע חתונה הינו אירוע מורכב המצריך חברות קייטרינג (בנית אוהלים למטבח) אזורי הוצאה וקבלת מנות לעיתים צליה של מזון ועוד חניה לבאי האירוע לעיתים בנית במות ללהקות גשרי תאורה מסכי הקרנה ועוד... האירוע הופך להיות אירוע מורכב שתהליך רישיון העסק מכניס סדר בתהליך ושומר כי באי האירוע יחגגו בצורה בטוחה והשכנים ודיירי הרחוב לא יסבלו.

על פי רוב באירועים מסוג זה לא נהוג להוציא רישוי עסק ורשות האכיפה אף מעלימה עין לעיתים. אולם ברגע שיש תלונות של שכנים יתכן שהמשטרה תגיע ואף תסגור את האירוע.

אז מה עושים כשרוצים לקיים מסיבה או כל אירוע אחר?

אני ממליץ לפנות לעייריה הרלוונטית במכתב בו תפרטו את האירוע מקום האירוע סיבת האירוע ושעות אופי וכמות קהל. אני משוכנע כי תקבלו מכתב שבו יפרטו מכם את הדרישות. רבים חוששים לעשות זאת כי פוחדים לקבל פתאום דרישות מיוחדות אך עדיף לדעת מראש להתארגן. במקרה הכי גרוע פונים ליועץ בטיחות שמטפל בעניין הבטיחות והרישוי, אמנם זה יכול לעלות קצת כסף אבל יכול לחסוך עוגמת נפש אם תעברו על החוק ושכנים או מבקרים יתלוננו.

מה עוד הערך המוסף של יועץ בטיחות?

חשוב לציין שכשאתם עורכים אירוע מסוג זה אפילו מסיבת חינה קטנה, אתם חשופים לתביעות אם מישהו מבאי האירוע יפגע באיזשהו אופן. כאשר אתם נעזרים ביועץ בטיחות אתם מורידים מכם את האחריות, אתם יכולים למנוע אסונות, הוא יכול להצביע על כשלים ולתת הנחיות לשאר הספקים כגון ספקי המוזיקה, תאורה, במה וכו'... כך שהכל יהיה בטוח ושאף אחד לא יפגע. אחרי הכל זה ממש לא נעים שאיזו סבתא תחליק לכם במהלך המסיבה.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.