במרכז העיניינים- יתרונות וחסרונות של במת לייהר
23 בדצמבר 2018

ריקוד המכונה


מאת: אינג' רמי שמש

לפני מספר ימים פנה אלי חבר, מר יעקב הכהן, יועץ בטיחות בכיר בתחומו, בשאלה מעניינת,"גשר תאורה המחובר ל-4 מנועים או יותר הינו מתקן הרמה לכל דבר, אז איך זה שמהנדס בנין/מהנדס אזרחי, חותם עליו ולא מהנדס בודק למתקני הרמה?"

התשובה היא פשוטה, כידוע מהנדס אזרחי (מהנדס בניין) יכול לחתום רק על מתקנים קבועים. אסור לו לחתום על מתקנים שהם דינאמים או זזים. מתקנים מסוג זה בודק מהנדס מכונות. במיוחד כשמדובר במתקני הרמה מכל סוג. אז ברור שגשר תאורה הינו מתקן הרמה בשלב ההרמה שלו ומהנדס אזרחי מנוע מלתת אישור על מתקן מסוג זה. לאחר בחינת הנושא עם מר זאב דיבסק ממשרד הכלכלה וקולגות למקצוע, הוחלט כי:

1. אכן מהנדס אזרחי מנוע מלתת אישור לגשר תאורה שמחוברים אליו מנועי הרמה.

2. מהנדס אזרחי צריך להגיע לאתר האירוע פעמיים לפחות לצורך בדיקת גשר התאורה:

2.1 בפעם הראשונה כשהגשר עדיין נמצא למטה, בגובה עבודה ועליו תלויים כל הפנסים והרמקולים – בבדיקה זו המהנדס בודק את שלמות גשר התאורה, את אופן חיבור הפנסים אל הגשר, הימצאות כבלי האבטחה ויציבות כללית של המתקן מבחינת ברגים וכו'. בדיקה זו חשובה מאוד משום שכשהגשר תאורה עולה לגובה סופי שלו, אף מהנדס בעולם לא יכול לאמר בוודאות כי אין סדקים ב"קורנרים" (פינות הגשר תאורה) של הגשר, ושלא חסר שום מוט אלכסון בטראס וכי כל הברגים המחברים את הגשר אכן נמצאים במקומם כולל אומים ובאורך הנכון. ועל כן את הבדיקה ניתן לקיים אך ורק כשגשר התאורה נמצא עדין על הקרקע.

2.2 בפעם השנייה המהנדס פוגש את הגשר, כשהוא עולה לגובה סופי ומעוגן לנקודות העיגון מסביב.

3. כשגשר התאורה מגיע לגובה סופי, הוא מקובע למקומו, הפינות העליונות שלו מעוגנות למניעת ירידה לא רצונית והמנועים שלו מנותקים מהחשמל. במקרה זה, המנוע התלוי עליו מהווה רק נקודת קשירה ולא משמש כמנוע הרמה.

4. רק המקרה זה, גשר התאורה, לאחר שנקשר והמנועים מנותקים הופך להיות מתקן סטטי בלבד ולא מתקן הרמה, ואז, ורק אז, יכול המהנדס אזרחי לחתום עליו כמתקן קונסטרוקציה ולא מהנדס מכונות כמתקן הרמה.

תהא שנה זו ברוכה באירועים מוצלחים ובטוחים. רמי שמש

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.